Daugava met loku ap pilsētu no austrumiem caur dienvidiem uz rietumiem, to pašu ceļu no austrumiem caur dienvidiem uz rietumiem veic arī saule, Daugavas iela ap apbūvei paredzēto novietni iezīmē to pašu loku no austrumiem uz rietumiem un Daugavpils dizaina un mākslas vidusskola nes Saules Skolas vārdu. Visu šo apsvērumu kopums ir tik skaidrs un viegli saprotams, ka meklēt kādu citu vadmotīvu mākslas skolas projektam nelikās loģiski.
Kādu zemi es gribēju,
Tādu zemi es dabūju:
Visapkārt upe tek,
Vidū saule ritināja
Saules ceļš debesīs, Tautas dziesmās, rakstos un cilvēku dzīvēs, oranžās austrumu debesis rītos, balti zilās pusdienlaikā un sārtās saulrietā arī kļuva par iedvesmas avotu arhitektūras tēlam.
Jaunās ēkas būvapjomi izvietoti tā, lai tie funkcionāli savienotu trīs ēkas – esošo skolas ēku un skolas saimniecības ēku un arī skolai atvēlēto un šobrīd neizmantoto biroju ēku Institūta un Saules ielu stūrī. Rezultātā jauno apjomu dalījums ir proporcionāls esošajam pilsētvides mērogam skatos no jebkura punkta pieguļošajās ielās un pagalmos. Jaunie būvapjomi projektēti visai neitrāli, baltām sienām ar nedaudz lēkājošu logu ailu ritmu, kā jau tas mākslas skolai varētu piestāvēt. Cits apbūves mērogs ir jau no apkārtējās apbūves iedibināts skatos no tilta pār Daugavu un arī no pašas Daugavas ielas, kur pilsētas siluets prasa lielāku, skaidrāku un vienotāku apjomu. Tieši šajos panorāmas skatos arī ir svarīgi, lai ēka būtu atpazīstama un tās tēls skaidri nolasāms. Tādēļ paralēli Daugavas ielai skolas ēku kompleksam projektēta liektas formas siena, kas ar savu materiālu un krāsu paleti simbolizē projekta moto minētos Daugavas lokus un Saules ceļu debesīs. Šīs sienas dizaina risinājums iemieso Saules Skolas būtību un ir tās simbols. Šī siena iecerēta no daļēji caurredzama stikla profiliem, kas tās austrumu galā ietonēta sārti dzeltenos saullēkta toņos, vidusdaļā baltos dienvidus gaismas toņos, bet rietumos sārtās saulrieta krāsās.
Saule auda audekliņu
Daugaviņas maliņā;
Zelta šķiets, vara nītes,
Sudrabiņa šaudeklīte.
Sienai ir paredzēta arī dekoratīva apdruka - Latvju rakstu zīmju mākslinieciska interpretācija, tādējādi akcentējot mākslas skolas un mākslas vispār nacionālo, mentālo un semantisko būtību un misiju. Jā, neliegšos – te zināma ietekme ir manai mīlestībai uz Tautas dziesmām un arī pārliecībai, ka tieši Daugavpils vidē šādiem simboliem ir jābūt un tieši mākslas skola ir tam ļoti piemērota ēka.
Sienas formu plānā nosaka esošā pilsētbūvnieciskā situācija un prasīto gājēju un velosipēdistu celiņu izvietojums visai sarežģītajā reljefa situācijā ar Daugavas ielas izvietojumu uzbērumā vietām pat par sešiem metriem augstāk par skolas pagalmu. Tādējādi sienai ir arī vairākas tīri praktiskas funkcijas - tā ir prettrokšņu siena visam skolas kompleksam, tā ir dubultā fasāde, esošajai trīsstāvu ēkai Saules ielā 2, tādējādi pilnībā atsvaidzinot tās fasāžu risinājums, tā nodrošina aizvēju abiem pagalmiem, tā paredzēta skolas darbu eksponēšanai brīvā dabā Daugavas ielas frontē un galu galā, tā kalpo arī kā atbalsta siena Daugavas ielas uzbēruma organizēšanai. Sienas materiāls ir daļēji caurredzams, tādēļ, kaut arī kopumā tā ir proporcionāli paliela būvforma, no tuvas distances tā izskatīsies viegla, caur to varēs sajust iekšpagalmus un arī daudz mazākos apbūves mērogus aiz šīs fasādes. Turpretī no tālas distances, piemēram, no tilta, siena ar savu lokveida formu un siluetu visai labi noslēdz pilsētas panorāmu Daugavas līkumā. Projektētās apbūves kontekstā liektā siena funkcionāli apvieno un vizuāli savelk kopā esošos un jaunos apjomus un divus iekšpagalmus, kas tādējādi apvienojas vienotā apbūves kompleksā.
Kompleksa kopējā funkcija risināta ar pieņēmumu, ka esošā skolas ēka ar savu apjomīgo priekšlaukumu, galveno fasādi un ieeju ir, un arī turpmāk paliks kā galvenā ēka un galvenā ieeja skolā ar vidējās izglītības saturu. Profesionālās ievirzes, jeb bērnu skolas telpas nosacīti funkcionē citā režīmā un tās var tikt izvietotas relatīvi autonomi, taču ar pārējo skolu tām jābūt saistītām. Tādēļ šīs telpas izvietotas pārbūvējamā biroju ēkā Saules ielā 2, ēkai ir saglabāta arī atsevišķa ieeja atšķirīgā darba laika dēļ, bet ar lielo skolu tā savienota otrā stāva līmenī, vai caur kafejnīcas zāli pirmajā stāvā. Kafejnīca tādējādi pieejama abu skolu audzēkņiem un arī tieši no ielas – varbūt tā vakaros varētu būt mākslinieku kafejnīca vai klubs. Abas šīs esošās ēkas savieno jaunais būvapjoms ar mācību telpām un aktu zāli līdzās diviem iekšpagalmiem, kas papildina iekštelpu funkciju ar zaļumu grupām, āra soliņiem un labiekārtojuma elementiem gan klusai meditācijai, gan sportiskām aktivitātēm. Lielāko no pagalmiem palīdz organizēt arī esošā noliktavas ēka, kas ir daļa no jaunā kompleksa noliktavu un materiālu apstrādes telpām un ir funkcionāli saistīta ar skolas ēku, kā arī dienesta viesnīca, kas izvietota atsevišķi stāvošā pārbūvējamā ēkā Muzeja ielā 3, bet ir pagalma sastāvdaļa un ir ar pagalmu funkcionāli saistīta.
Kā ietaupīt naudu ar labu arhitektu? |
Pieprasīt informāciju |