Izrādās, var arī tā

20/10/2010
Izrādās, var arī tā

Nesen viesojos kāda sava pasūtītāja dzīvoklī Liepājā, Vītolu ielas jaunajā ēkā – ēkā, pie kuras projekta strādājām jau gadus četrus atpakaļ. Viesošanās bija saistīta ar dizaina žurnāla interviju ar dzīvokļa saimnieku un foto sesiju rakstam DEKO oktobra numurā. Tad nu raksta autores Agneses Kleinas jautājumu iedvesmots nolēmu uzrakstīt arī savu versiju par šī neparastā dzīvokļa tapšanu.

Dzīvojamās telpas kopskats

Dzīvoklis tiešām ir neparasts, vismaz Liepājas apstākļiem jau nu noteikti. Neparasts ir jau pats dzīvokļa saimnieks Ešlijs (Ashley Abraham), kas kopā ar savu dzīvesbiedri Džudīti (Judith) uzaicināja mani, kā ēkas projekta autoru, pārprojektēt savu tikko kā iegādāto augšstāva dzīvokli, kas vēlāk pārauga jau divu blakus esošo dzīvokļu apvienošanā.

Abi dzīvokļa īpašnieki ir no Londonas un, kas svarīgi, ar savu atšķirīgu un visai striktu pārliecību par lietu kārtību, vērtību un arī estētiku. Jāsaka, manas nu jau vairāk kā 25 gadu prakses laikā, tik sagatavots pasūtītājs ar tādu izpratni un pārliecību par vēlamo rezultātu gadījās pirmo reizi. Dzīvokļa neparastums slēpjas visai prestižajās tehnoloģijās, kas iebūvētas tajā un šo tehnoloģiju izpausmēs dažādās sīkās dizaina niansēs kopdarbībā ar dzīvokļa telpu un telpas dizainu. Varu akcentēt trīs lietas, kuras ir ietekmējušas rezultātu, ko redzam rakstam pievienotajās bildēs.

Pirmā būtiskā lieta ir telpa, tās funkcija un, sacīsim, tās proporcija dzīvokļa kopējā. Ešlijs vēlējās izmantot visus iespējamos dzīvokļa stūrus visās trīs telpas dimensijās. Tā kā dzīvoklis ir ēkas pēdējā stāvā, tad slīpo griestu augstums atļāva iebūvēt tajā papildus līmeni, kur izvietot guļamzonu. Tā gan nevarēja sanākt pārāk ērta nelielā augstuma dēļ, tomēr tādējādi mēs ieguvām stipri lielāku dzīvojamās telpas platību.

Svarīgākā doma visa tā pamatā ir gaužām vienkārša – guļot mums acis ir ciet un telpas lielums nav svarīgs, toties dzīvojamās zonas plašums taču ir ļoti svarīgs. Tad kādēļ gan neizmainīt šo telpu savstarpējo proporciju par labu tam, kas ir svarīgs? Tā arī izdarījām un rezultāts ir liela dzīvojamā telpa ar logiem gan uz austrumiem, gan rietumiem, gan uz augšu (jumta logi).

Otrā, no pirmās izrietošā lieta, ir drosmīga metāla jumta konstrukciju atsegšana dzīvokļa interjerā. Mēs savā sākotnējā ēkas projektā, pēc viedokļu apmaiņas ar ēkas projekta attīstītāju, nolēmām, ka rādīsim to tikai kā iespēju, bet ar zināmu skepsi, kajau nu tādu pieeju nesapratīs un nepieņems, ieprojektējām piekārtos griestus. Tad nu galarezultātā šis ir tas gadījums, kad mūsu, mans un pasūtītāja, viedokļi saskanēja bez ilgas domāšanas. Un skarbā paskata metāla sijas tagad ir šī dzīvokļa interjera neaizvietojams elements.

Un trešā lieta ir viedoklis, ar kuru man varbūt nemaz nav tik viegli sadzīvot – arī bez tiešas arhitekta vai interjera dizainera līdzdalības var sanākt pietiekoši labs galarezultāts, pie nosacījuma, ja saimnieki izjūt stilu un izvēlas labaslietas. Dzīvokļa telpiskais un funkcionālais risinājums ir veidots saskaņā ar manu projektu, taču apdares materiālu un iekārtu izvēle palika saimnieku pašu ziņā, tāda bija viņu izvēle.

Taču rezultāts, manuprāt, ir gana labs. Par gaumi jau vienmēr viedokļi atšķirsies, es droši vien būtu izveidojis visu dzīvokļa noskaņu diezgan būtiski atšķirīgu, taču pārlapojot DEKO lappuses un salīdzinot tās ar desmitiem citu žurnālā analizēto un profesionālu dizaineru veidoto dzīvokļu un privātmāju interjera bildēm, lielas atšķirības nemanu.

Secinājums ir gaužām vienkāršs – ja Tu esi spējīgs telpā investēt naudiņu LUTRON QS inteliģento gaismu un žalūziju sistēmās, BOFFI virtuves iekārtās, BANG & OLUFSEN mājas elektronikas sistēmās un to visu kombinēt ar jaukiem un oriģināliem grīdas segumiem, sienu tapetēm, LED gaismām grīdā, mēbelēs un citās asprātīgi izvēlētās vietās, laba dizaina gaismekļiem un mēbelēm, tad rezultāts vienkārši nevar būt slikts, varbūt vienīgi nedaudz raibs. Bet tā jau ir gaumes lieta.

 Vairāk par šo dzīvokli, kā arī par vēl kādu Liepājas un Londonas dzīvokli lasiet www.theluxpod.com

Dzīvojamās telpas kopskats

BOFFI virtuve ar atbīdāmu virsmu

Pat radiators var būt dizaina priekšmets

Neliela guļamistaba līdzās dzīvojamai zonai

Guļamzona pažobelē virs vannas istabas - pēc divu dzīvokļu apvienošānas tā no galvenās
guļamistabas kļuva par viesu nakšņošanas vietu

Terase ar skatu uz Liepājas jumtiem

 

Gundars Vīksna,

Arhitekts

Skatījumi(0)
Komentāri(0)

Komentāri

G. Vīksna

Manuprāt, sabiedrības izpratne par arhitekta darbu ir stereotipiska - arhitekts zīmē mājas un viņa galvenais uzdevums ir rūpēties par ēku fasāžu dizainu, lai tās būtu "smukas".  Taču realitātē arhitekta darbs ir izteikti analītisks. Ēkas funkcija ir tikpat svarīga, kā fasāžu risinājumi.

Ilgu gadu gaitā ir strādāts ar visai atšķirīgas funkcijas projektiem un šajā darbā ir bijis jāizprot reizēm visai svešas un iepriekš nezināmas lietas. Uzkrātā pieredze, protams, veido manu pasaules uzskatu un lietu kārtības redzējumu. Tādēļ ir lietas, procesi, kur es redzu - hei, tas taču ir neracionāli, vai tas varētu notikt labāk, ja cilvēki nedaudz savādāk uz lietām paskatītos. Man likās, ka būtu labi, ja es mēģinātu populārā veidā skaidrot, pamatot, kas varētu notikt labāk, ja cilvēki uzzinātu manu viedokli un varbūt atzītu, ka ir vērts tajā arī ieklausīties.

Savs blogs ir laba iespēja uzrunāt cilvēkus. Tas nekas, ja izteiktais viedoklis uzreiz netiek pieņemts un tiek uzrakstīts kāds asāks komentārs. Manam viedoklis nav obligāti jābūt vispareizākajam.

 

G. Vīksna

Kā ietaupīt naudu ar labu arhitektu?

Pieprasīt informāciju