Būvēt jaunu vai saglabāt veco...

13/05/2016
Būvēt jaunu vai saglabāt veco...

Nesen atbildēju uz kādu e-pasta vēstuli, kur man nezināma cilvēka uzdotais visai konkrētais jautājums izprovocēja manu garāku atbildi par vērtībām, kuras iesaku izvērtēt ikvienam līdzīgā situācijā. Nolēmu šo saraksti publicēt. Konkrētus adresātus, saprotams, šeit neuzrādīšu. Tātad zemāk vispirms saņemtā vēstule un tad mana atbilde. Beigās aiz sarakstes pāris ilustrācijas ar komentāriem no mūsu objektiem, kur esam paņēmuši no vēstures to, ko varējām katrā konkrētajā situācijā.

From: K……… L……… [mailto: ……………9@gmail.com]
Sent: Saturday, April 30, 2016 5:56 PM
To: info@gvbirojs.lv
Subject: būvekspertīze lauku sētas rekonstrukcijai

Labdien, 
Vēlējos uzzināt vai jūs ari veicat būvekspertīzi vecām jauktām koka celtnēm? Atrodamies Liepajas rajona Bernātos un vēlamies uzzināt viedokli par esošas mājas stāvokli, vai būtu iespēja restaurēt vai vieglāk būtu celt jaunu māju, kā ari ir jautājumi par palīgēku stāvokli, to pamatiem un paplašināšanas iespējām. 
Vai jūs sniedzat šādus pakalpojumus, ekspertīzi, tāmes un iespējamo projektu izmaksas, ka ari vai varat salīdzināt restaurācijas vai jaunceltnes priekšrocības un iespējas? 
Cik šāds pakalpojums maksātu un kad būtu iespējams sarunāt tikšanos? 
paldies, 
ar cieņu
K……… L………

 

Labrīt!

Es redzu divas iespējas, kā Jums atbildēt uz Jūsu pašas uzdoto jautājumu - saglabāt kaut ko no esošā, vai celt jaunu.
Tā pirmā ir veikt ēkas būvkonstrukciju padziļinātu izpēti, ieskaitot konstrukciju atsegšanu vai zondāžu, kur tas nepieciešams un to mēs parasti nedarām. Ir, kas to dara profesionāli un regulāri, tādēļ kvalitāte ir laba. Ja iesiet šo ceļu, es varu Jums kādu ieteikt. Un tad Jūs pieņemiet lēmumu, balstoties tikai uz katra konstruktīvā elementa nolietojuma procentu, kas minēts šādā aktā un uz skarbāku vai mazāk skarbu secinājumu dokumenta nobeigumā.

Otra iespēja ir vairāk emocionāla. Nekas jau vairāk vienai dzīvojamai ēkai Bernātos notikt nevar, kā kāda koka detaļa ir sākusi trupēt vai, sliktākajā gadījumā, iemeties ķirmis. To var novērtēt pietiekoši labi arī, vizuāli apsekojot māju, un to mēs darām un vizuālās apsekošanas aktu sastādām un parakstām. Taču, kā jau teicu, ne jau tas, ka ēkas konstrukcijas ir sākušas bojāties, ir iemesls, kādēļ izvēlēties jaunu māju, vai remontēt esošo. Jums pašai jāizlemj, vai vēstures klātbūtne Jūsu mājā Jums kaut ko nozīmē vai nē. Nevienā jaunā mājā šo sajūtu iekšā dabūt nevar. Un nav taču būtiskas starpības, vai nomaināt 10% vai 30% no bojātām ēkas konstrukcijām, tas vecuma smeķis vienalga paliek un tā, ticiet man, ir liela vērtība, iekārtot stilīgu, laikmetīgu mājokli ar vēstures pieskaņu. Ja esiet absolūti nelokāma visa jaunā piekritēja, tad arī nav vērts tērēt naudu un taisīt tās konstrukciju apsekošanas, tad Jums jāprojektē jauna māja un Latvijas lauku ainava būs pazaudējusi vēl vienu laikmeta zīmi. Lai Dievs dod, ka jaunā māja būs vismaz tik pat laba zīme, kā zudusī...

Es iesaku nesākt ar to, ko Jūs prasāt. Būvkonstrukciju apsekošana ir obligāta būvprojekta sastāvdaļa esošu ēku pārbūves projektā un to Jums paveiks, nē, noorganizēs Jūsu izvēlēts  arhitekts, ja vien viņš būs pietiekoši atbildīgs pret savu darbu. Es iesaku izvēlēties arhitektu, ar ko vēlaties strādāt, kura iepriekš paveiktais Jums patīk, ar kuru pēc pirmās sarunas Jums gribētos sadarboties un kura piedāvātā cena Jūs apmierina un tad viņš arī lai esošo māju apseko un iesaka Jums pieņemamu risinājumu. Ja vēlaties sadarbību ar mani, tad Jums jāatbild apstiprinoši vismaz uz pirmo iepriekšējā teikuma daļu, jāsaka, ka esiet iepazinusies ar mūsu darbiem šeit http://gvbirojs.lv/, ka esiet redzējusi, kā norit darbs pie jauniem darbiem, piemēram, šeit https://www.facebook.com/gvbirojs/ un ka tas Jums liekas pieņemami,  un tad zvaniet man vai rakstiet, lai mēs varētu pārrunāt tos kritērijus, kāds būs mans piedāvājums un mēs varētu sarunāt ēkas apskati un pirmo vizuālo situācijas novērtējumu.

Ar cieņu,
Gundars Vīksna
Valdes priekšsēdētājs
+371 63424067

 

Grīdas dēļi interjerā

Mūsu biroja interjerā izmantojām vecās grīdas dēļus. Tos ar visiem naglu caurumiem stiprinājām pie sienas kā sienas apdares paneļus. Attēlā labi redzams, cik harmoniski sader kopā vecie dēļi ar stilīgu stikla plauktu ar stiklojumu aizpildītā vecā durvju ailā.

Viesnīcas kamīnzāle Viesnīcas Libava kamīnzāle. Kas gan varētu padarīt vēl romantiskāku šo telpu, kā vecā pamatu siena ar atbilstošu izgaismojumu?

 Jaunas kāpnes esošās sienās

Jaunas kāpnes esošās, vēsturisku materiālu sienās. Divi objekti, kur atsegtas sienu konstrukcijas, noņemot apmetumu, un atkal uz kontrasta principa ievietotas kāpnes šodienas materiālos un detaļu dizaina risinājumos.

Gundars Vīksna, arhitekts

Skatījumi(0)
Komentāri(0)

Komentāri

G. Vīksna

Manuprāt, sabiedrības izpratne par arhitekta darbu ir stereotipiska - arhitekts zīmē mājas un viņa galvenais uzdevums ir rūpēties par ēku fasāžu dizainu, lai tās būtu "smukas".  Taču realitātē arhitekta darbs ir izteikti analītisks. Ēkas funkcija ir tikpat svarīga, kā fasāžu risinājumi.

Ilgu gadu gaitā ir strādāts ar visai atšķirīgas funkcijas projektiem un šajā darbā ir bijis jāizprot reizēm visai svešas un iepriekš nezināmas lietas. Uzkrātā pieredze, protams, veido manu pasaules uzskatu un lietu kārtības redzējumu. Tādēļ ir lietas, procesi, kur es redzu - hei, tas taču ir neracionāli, vai tas varētu notikt labāk, ja cilvēki nedaudz savādāk uz lietām paskatītos. Man likās, ka būtu labi, ja es mēģinātu populārā veidā skaidrot, pamatot, kas varētu notikt labāk, ja cilvēki uzzinātu manu viedokli un varbūt atzītu, ka ir vērts tajā arī ieklausīties.

Savs blogs ir laba iespēja uzrunāt cilvēkus. Tas nekas, ja izteiktais viedoklis uzreiz netiek pieņemts un tiek uzrakstīts kāds asāks komentārs. Manam viedoklis nav obligāti jābūt vispareizākajam.

 

G. Vīksna

Kā ietaupīt naudu ar labu arhitektu?

Pieprasīt informāciju