KOKS APDARĒ UN BŪVKONSTRUKCIJĀS

31/03/2010
KOKS APDARĒ UN BŪVKONSTRUKCIJĀS

Koks kā pateicīgs fasāžu apdares materiāls tiek izmantots jau kopš neatminamiem laikiem. Taču jāatzīst, ka ilgstoši tas ir bijis nepelnīti aizmirsts. Pēdējo gadu tendences arhitektūrā gan liecina par koka renesansi – aizvien biežāk to lieto ne tikai kā apdares materiālu, bet arī ēku konstrukcijās. Pēdējo gadu arhitektūras profesionālie žurnāli neizlaiž nevienu numuru, kurā nebūtu kāda objekta apraksta ar koku kā dominējošo materiālu. Nereti tam pat ir veltīta lielākā žurnāla daļa. Regulāri sekojot arī laikmetīgās arhitektūras interneta portāliem (piem. http://www.archdaily.com/ un http://www.materialicious.com/), koks jaunajos darbos redzams bieži. Un ne jau velti – laikam jau neviens cits materiāls nevar būt vienlaicīgi tik skarbs un tik maigs, tik faktūrām un rakstu niansēm bagāts un tik silts un patīkams gan acīm, gan pieskārienam.

Koka žalūzijas veikala ēkas fasādē Saldū

Arī mūsu birojs savos darbos laiku pa laikam ir izmantojis koku, gan fasādēs un interjeros, gan arī ēku būvkonstrukcijās. Tas gan lielā mērā atkarīgs arī no pasūtītāja, jo ne vienmēr ēkas nākošais īpašnieks piekrīt piedāvātajam risinājumam, kurā izmantots koks. Aizspriedumi pret koku, kā pret klimata ietekmē ātri bojājošos materiālu tomēr pastāv.

Viens no pirmajiem objektiem, kurā izmantojām koku fasāžu apdarē, ir viesnīca Liepājā, kur otrā stāva apdarē izmantots dēļu apšuvums tradicionālā izpildījumā. Un nekas – ēka veiksmīgi tiek ekspluatēta jau gandrīz desmit gadus. Citādā veidā koku izmantojām projektējot veikala ēku pie Saldus apļa – šajā ēkā koks izmantots dekoratīvu žalūziju konstrukcijās. Šāds risinājums izvēlēts divu apsvērumu dēļ, no kuriem pirmais ir gluži praktisks – samazināt izmantotā materiāla daudzumu, tādējādi samazinot izmaksas. Taču galvenā ir fasādes dizaina koncepcija – radīt viegluma sajūtu caur gaismēnu spēli koka smagnējam tēlam pretstatā gaišajai fona fasādei. Šajā gadījumā tas bija veids, kā lētu, bet veikalam piemērotu materiālu, tā saucamo paneli padarīt estētiski kvalitatīvu – koka žalūzija pilda fasādes funkciju, bet panelis tikai palīdz kokam izcelties. Ēku uzcēla 2006.gadā un jāsaka, koks kalpo nevainojami.

Taču bieži šāda veida fasāžu detaļu liela apjoma izmantošana nav iespējama finansiālu apsvērumu dēļ, tādēļ ar atzinību jāvērtē kāds cits pasūtītājs, kas savu ēku apdares koncepciju balsta tieši uz koka žalūziju izmantošanu. Tikko izstrādāju būves metu administratīvās ēkas rekonstrukcijai Rīgā, dalībai projekta metu konkursā.

Koka žalūzija dominē fasādē, lēto metāla fasādes virsmu nobīdot fonā.

Ēkas jaunā arhitektūras koncepcija - koks kā stilīgs laikmetīgas arhitektūras materiāls.

Žalūzijas dažādos virzienos, dažādos krāsu toņos un dažādā blīvumā
izvietotas piešķir fasādei pilnīgi jaunu tēlu.

Projekts piedāvā izmantot triju veidu un trīs, niansēs atšķirīgu, toņu žalūzijas – tumšākās un blīvākās žalūzijas aklo sienas daļu apdarei, bet gaišākās un retinātās logu rindās. Fasādes kompozīcijas dēļ žalūzijas projektētas gan horizontālas, gan vertikālas. Trešais žalūziju veids vairāk būtu saucams par nosacītu, stilizētu slēģu risinājumu, tās ir gabarītos lielākas (300mm dziļumā, mērot no fasādes) un veido atraktīvu ritmu pārējo žalūziju kompozīcijā. Tikko minētais ilustrē daudzveidīgās iespējas, ko var sasniegt ar koka žalūzijām, tas nenozīmē vien pie fasādes.

Žalūzijas ir piemērotas arī efektīvai fasādes izgaismošanai – pie tām var stiprināt fasādes gaismekļus no fona fasādes puses, tādējādi tie nebūs redzami, bet to mestā gaisma izkliedēsies uz fona fasādes, turklāt tas ļauj lietot lētus gaismekļus ar luminiscējošām spuldzēm, kas tērēs maz elektroenerģijas. Šāds risinājums ir realizēts pagājušajā vasarā ekspluatācijā nodotai SIA laboratorijas ēkai Liepājā. Nakts skats fasādēi piedod pavisam citu noskaņu, salīdzinot ar tradicionālu fasādes izgaismojumu ar platākiem vai šaurākiem gaismas staru kūļiem.

Naksnīgas noskaņas ar žalūzijām un gaismu.

Arī iekštelpu apdarei koks ir ļoti pateicīgs materiāls. Iepriekš minētajā projektā uzdevums bija lietot saplāksni kā telpu interjerus vienojošu materiālu. Tā kā mēbeļu virsmas, durvju plaknes, grīdlīstes un citas interjera detaļas kopā aizņem lielu daļu no interjera , saplākšņa apdare sienām kā apšuvums piedāvāta fragmentāri. Koka apdare lielos laukumos kopējo telpu padara smagnēju, turklāt saplākšņa pievilcība ir tā līmētajās kārtās. Lai interjeru padarītu vieglāku, piedāvājam izmantot žalūziju motīvu arī sienu apdarē. Tad sienas pamattonis vizuāli atvieglo koka toni un saplāksnis pavēršas pret telpu ar malu, jeb ar līmēto kārtu rakstu.

Saplāksnis sienas apdarē ar malu pret telpu,
eksponējot līmēto kārtu rakstu.

Koks iebūvēto mēbeļu detaļās un interjēra apdarē
ēkas ieejas hallē.

 

Būvkonstrukcijās koku var lietot kā konkurētspējīgu materiālu ne tikai savrupmāju būvniecībā, bet arī ražošanas ēkās.

Naksnīgas noskaņas ar žalūzijām un gaismu.

Gan konstruktīvo risinājumu, gan ugunsdrošības, gan izmaksu ziņā koks ir pilnībā salīdzināms ar metāla vai dzelzsbetona konstrukcijām, viss atkarīgs no katras konkrētās ēkas un situācijas. Koka konstrukcijas tāpat ir rūpnīcā izgatavojamas un objektā ātri montējamas kā metāla, kokzāģētavai Saldū izvēle par labu koka konstrukcijām notika tikai un vienīgi finansiāla izdevīguma dēļ. Līdzīgā situācijā kādā sabiedriskas ēkas vai dzīvojamās ēkas projektā tieši koka konstrukcijas piedos ēkai to eleganci, ko spēj vienīgi koks.

Gundars Vīksna,

Arhitekts

Skatījumi(0)
Komentāri(0)

Komentāri

G. Vīksna

Manuprāt, sabiedrības izpratne par arhitekta darbu ir stereotipiska - arhitekts zīmē mājas un viņa galvenais uzdevums ir rūpēties par ēku fasāžu dizainu, lai tās būtu "smukas".  Taču realitātē arhitekta darbs ir izteikti analītisks. Ēkas funkcija ir tikpat svarīga, kā fasāžu risinājumi.

Ilgu gadu gaitā ir strādāts ar visai atšķirīgas funkcijas projektiem un šajā darbā ir bijis jāizprot reizēm visai svešas un iepriekš nezināmas lietas. Uzkrātā pieredze, protams, veido manu pasaules uzskatu un lietu kārtības redzējumu. Tādēļ ir lietas, procesi, kur es redzu - hei, tas taču ir neracionāli, vai tas varētu notikt labāk, ja cilvēki nedaudz savādāk uz lietām paskatītos. Man likās, ka būtu labi, ja es mēģinātu populārā veidā skaidrot, pamatot, kas varētu notikt labāk, ja cilvēki uzzinātu manu viedokli un varbūt atzītu, ka ir vērts tajā arī ieklausīties.

Savs blogs ir laba iespēja uzrunāt cilvēkus. Tas nekas, ja izteiktais viedoklis uzreiz netiek pieņemts un tiek uzrakstīts kāds asāks komentārs. Manam viedoklis nav obligāti jābūt vispareizākajam.

 

G. Vīksna

Kā ietaupīt naudu ar labu arhitektu?

Pieprasīt informāciju