SITUĀCIJAS DIKTĒTAS PĀRVĒRTĪBAS

27/09/2010
SITUĀCIJAS DIKTĒTAS PĀRVĒRTĪBAS

Ekonomiskā krīze ir veicinājusi ne vienu vien pārvērtību vai transformāciju kāda uzņēmuma darbībā. Galu galā arī mēs birojā vairs neesam tie paši, kas pāris gadus iepriekš. Tā nu, laikiem mainoties,  ir sanācis atkārtoti atgriezties arī viena no pie saviem projektiem.

Jau divas reizes dažādos laikos esam izstrādājuši būvprojektus pārtikas preču noliktavu kompleksa paplašināšanai Ulbrokas ielā 38 Rīgā, kas arī ir tikuši realizēti un līdz šim funkcionējuši kā vienots loģistikas un noliktavu centrs. Taču laiki mainās un arī bizness tiem līdz. Nesen saņēmām pasūtījumu izstrādāt skici esošās galvenās ēkas rekonstrukcijai no noliktavas par vairumtirdzniecības veikalu. Uzdevums nav pārāk sarežģīts – esošās noliktavas apgādes rampas rekonstruēt par pietiekoši reprezentablu ieeju, lai pircēji ar un bez iepirkumu ratiņiem ērti varētu pārvarēt 1.2m lielo līmeņu starpību no autostāvvietas līdz ēkas grīdas atzīmei gan pa kāpnēm, gan pandusu. Līdztekus funkcionāliem risinājumiem svarīga bija arī arhitektūras risinājuma saderība ar  igauņu arhitektu E. un J. Soolep birojāprojektēto ēku (galvenā ēka nav mūsu projekts).

Plānotā ieejas vieta pašreizējā izskatā - noliktavas apgādes rampa

Projektētā jaunā ieeja veikalā

Teritorijas plāns ar stāvvietu izvietojumu

Esošā apgādes rampa izvietota ēkas galvenās fasādes kreisajā malā 6m dziļā nišā. Izvēlējos risinājumu, kas izmanto šo nišu lielas ieejas platformas izbūvei ar plašām kāpnēm vienā malā un slīpu rampu (pandusu) gar platformas priekšu. Gan platforma, gan kāpnes, gan panduss nosegts ar nojumi un no vēja daļēji aizsargāts ar stiklotu sienu. Esošās vārtu ailas tādējādi paliek zem nojumes, tās tiek iestiklotas un izmantotas par ieejām veikalā. Nojumes balsta konstrukcija ir taisnstūra formas sienas plakne ar plašu atvērumu kāpnēm un minētajam stiklojumam. Uz šīs sienas paredzēta arī vieta reklāmai. Tādējādi jaunā būvforma kopā ar nojumes konsoli veido no esošās ēkas izvirzītu fasādes fragmentu, tā kļūst par jaunās funkcijas (veikala) galveno fasādi, kurai fonā paliek esošā ēka. Šāds arhitektūras risinājums uzsver jaunās funkcijas prioritāti attiecībā pret esošo ēku, kurai joprojām paliek arī noliktavu un biroja funkcija.

Kāpņu, pandusa, ieejas platformas un stiklojuma risinājums plānā

Apdarei izmantoju ar esošo ēku saderīgu brūnos toņos ieturētu plātņu materiāla fasādi nesošajai sienai, kas varētu būt vai nu cementa bāzes plātne, vai polimēra materiāls vai arī rūsoša metāla skārds, kuram izveidojusies rūsas kārta veido noturīgu aizsardzību pret atmosfēras iedarbību. Stiklojums no tonēta brūna stikla, bet platformas un pandusa segums no betona bruģakmeņiem un kāpnēm betona pakāpieni.

Jaunās ieejas tuvplāna skats

Zem nojumes un aiz stikla sienas ieeja pasargāta no atmosfēras iedarbības

Jāatzīst – neliels projekts un nelielas pārvērtības ēkas fasādes daļā, taču tās paver pilnīgi jaunas iespējas vairāk kā 3000m2 telpas izmantojumam jaunā kvalitātē, kas arī bija mērķis – ar šiem laikiem atbilstošu budžetu panākt maksimālu rezultātu.

Gundars Vīksna,

Arhitekts

Skatījumi(0)
Komentāri(0)

Komentāri

G. Vīksna

Manuprāt, sabiedrības izpratne par arhitekta darbu ir stereotipiska - arhitekts zīmē mājas un viņa galvenais uzdevums ir rūpēties par ēku fasāžu dizainu, lai tās būtu "smukas".  Taču realitātē arhitekta darbs ir izteikti analītisks. Ēkas funkcija ir tikpat svarīga, kā fasāžu risinājumi.

Ilgu gadu gaitā ir strādāts ar visai atšķirīgas funkcijas projektiem un šajā darbā ir bijis jāizprot reizēm visai svešas un iepriekš nezināmas lietas. Uzkrātā pieredze, protams, veido manu pasaules uzskatu un lietu kārtības redzējumu. Tādēļ ir lietas, procesi, kur es redzu - hei, tas taču ir neracionāli, vai tas varētu notikt labāk, ja cilvēki nedaudz savādāk uz lietām paskatītos. Man likās, ka būtu labi, ja es mēģinātu populārā veidā skaidrot, pamatot, kas varētu notikt labāk, ja cilvēki uzzinātu manu viedokli un varbūt atzītu, ka ir vērts tajā arī ieklausīties.

Savs blogs ir laba iespēja uzrunāt cilvēkus. Tas nekas, ja izteiktais viedoklis uzreiz netiek pieņemts un tiek uzrakstīts kāds asāks komentārs. Manam viedoklis nav obligāti jābūt vispareizākajam.

 

G. Vīksna

Kā ietaupīt naudu ar labu arhitektu?

Pieprasīt informāciju