Suņu pastaigu laukums Raiņa parkā, Liepājā

15/03/2010
Suņu pastaigu laukums Raiņa parkā, Liepājā

Parka celiņš saulainā dienā

Pilsētas iedzīvotājiem, it īpaši tiem kuri nedzīvo savrupmājās, parks ir tā vieta, kur iziet atpūsties svaigā gaisā. Arī daudzi sunīši bieži pastaigājas kopā ar saviem cilvēkiem. Suņu vajadzības gan nedaudz atšķiras no cilvēku – tie mīl izskrieties tā pat vien, tie mīl pariet un visu apošņāt. Parasti suņi tiek ierobežoti, tiem jāiet pavadā, lai netraucētu cilvēkus. Lai mūsu četrkājainie sabiedrības locekļi parkā varētu izbaudīt kaut daļēju brīvību, pašvaldības pienākumos ietilpst nodrošināt suņu pastaigu laukumus pilsētā.

2009.gada vasarā saņēmām pasūtījumu no Liepājas pilsētas domes – izprojektēt suņu pastaigu laukumu Raiņa parkā, Liepājā. Laukums bija paredzēts parka dienvidu daļā, degvielas uzpildes stacijas aizmugurē. Uzdevums it kā vienkāršs – apvelkam žogu un būs suņiem nepieciešamā vieta, kur izskrieties. Tomēr, parks, kā sabiedriska ārtelpa un apkārtējo daudzdzīvokļu māju pieejamākā āra atpūtas vieta, prasa komplicētu pieeju šīs vides veidošanai. Jāizvērtē dažādo parka apmeklētāju vēlmes – tātad, lai ieguvēji būtu ne tikai suņu īpašnieki un viņu ‘mīluļi’, bet arī garāmgājēji, bērni, žurnālu lasītāji uz soliņa… Funkcionālā kvalitāte un, protams, arī estētiskā kvalitāte. Raiņa parks ir skaists, bet šobrīd jau varētu teikt vairāk tam piemīt dabas dots skaistums, mazāk cilvēka veidots – labiekārtojuma līmenis un kvalitāte ir ārkārtīgi zema. Apstādījumos notiek dabiskā izlase – parks pamazām pārvēršas par mežu, kā tas notiek jebkurā cilvēka neskartā teritorijā mūsu platuma grādos. Jāatzīst, ka jau vairākus gadu desmitus parka kopšana aprobežojas ar slimo koku izvākšanu, zāles pļaušanu un lapu nogrābšanu.

Suņu pastaigu laukumam paredzētajā parka daļā bija ārkārtīgi blīvi saauguši koki, bet krūmu stādījumi novecojuši un panīkuši. Saule līdz zemes virsmai nonāca tik minimāli, ka zālīte tur auga vāji. Labiekārtojums šajā parka daļā izbūvēts tikai daļēji, galvenais gājēju celiņš ir vispār bez seguma, pārējie celiņi ir ar ‘padomju laika’ asfalta segumu.

Reti saules stari iespīd suņu pastaigu laukumam paredzētajā teritorijā

Augšanā atpalikušajiem kokiem izveidojies kroplīgs vainags

Apstādījumos tika atrasti vērtīgākie koki, ar labi attīstītu vainagu, – izzāģējot tiem apkārt esošos, augšanā atpalikušos kokus, iecerēts palielināt parka izsauļojumu, uzlabot saglabājamo koku augšanas apstākļus un pavērt skaistus skatus uz vērtīgajiem kokiem. Tā kā parkā pārsvarā ir liela izmēra koki, bet pietrūkst vidēja izmēra koku stādījumu, kas dažādotu parka ainavas, tad projektā paredzēts atjaunot vēsturisko vilkābeļu grupu, laukuma ziemeļu daļā. Vilkābeles ienesīs parkā koši ziedošu pavasara akcentu.

Zirgkastaņa tika izvēlēta par vienu no galvenajiem
apstādījumu akcentiem

Esošā vilkābele grūti pamanāma pārējo
koku ielenkumā

Pats suņu pastaigu laukums sadalīts divās daļās – viena daļa ar šķembu un grants maisījuma segumu, tajā novietoti soliņi suņu saimniekiem, kā arī dažādas dresūras ierīces suņiem, – otra daļa ar zālienu. Plānots, ka suņu saimnieki varēs netraucēti atpūsties un vērot parku, kamēr viņu mīluļi izskrienas pa iežogoto teritoriju, vai arī veikt suņu dresūru. Šajā projektā paredzētas arī Liepājā līdz šim neredzētas lietas, kā piemēram, speciālas atkritumu tvertnes suņu ‘atkritumiem’.

Projektētā laukuma plāns

Tādā viedā suņu pastaigu laukuma ierīkošanas nepieciešamība, deva iespēju izdarīt arī ieguldījumu parka labiekārtojuma attīstībā un ainavas veidošanā.

Zane Viņķele

Skatījumi(0)
Komentāri(0)

Komentāri

G. Vīksna

Manuprāt, sabiedrības izpratne par arhitekta darbu ir stereotipiska - arhitekts zīmē mājas un viņa galvenais uzdevums ir rūpēties par ēku fasāžu dizainu, lai tās būtu "smukas".  Taču realitātē arhitekta darbs ir izteikti analītisks. Ēkas funkcija ir tikpat svarīga, kā fasāžu risinājumi.

Ilgu gadu gaitā ir strādāts ar visai atšķirīgas funkcijas projektiem un šajā darbā ir bijis jāizprot reizēm visai svešas un iepriekš nezināmas lietas. Uzkrātā pieredze, protams, veido manu pasaules uzskatu un lietu kārtības redzējumu. Tādēļ ir lietas, procesi, kur es redzu - hei, tas taču ir neracionāli, vai tas varētu notikt labāk, ja cilvēki nedaudz savādāk uz lietām paskatītos. Man likās, ka būtu labi, ja es mēģinātu populārā veidā skaidrot, pamatot, kas varētu notikt labāk, ja cilvēki uzzinātu manu viedokli un varbūt atzītu, ka ir vērts tajā arī ieklausīties.

Savs blogs ir laba iespēja uzrunāt cilvēkus. Tas nekas, ja izteiktais viedoklis uzreiz netiek pieņemts un tiek uzrakstīts kāds asāks komentārs. Manam viedoklis nav obligāti jābūt vispareizākajam.

 

G. Vīksna

Kā ietaupīt naudu ar labu arhitektu?

Pieprasīt informāciju